Zakupy online

Kupowanie online, płacenie za zakupy jeszcze w sklepie internetowym czy wybieranie spośród wielu opcji dostawy to obecnie codzienność wielu osób. Robienie zakupów w sieci stało się tak popularne, że wiele osób głównie w ten sposób kupuje odzież, elektronikę czy nawet żywność. Sporo osób jednak podchodzi do tego sposobu kupowania dość nieufnie i rozważa dopiero robienie zakupów w ten sposób. Poniżej prezentujemy sposoby płatności, dostawy, oraz podpowiadamy, jak działają i kiedy warto wybrać dany rodzaj opcji.

Płatności za towar

Pierwszą płatnością za towar z którą możemy spotkać się w sklepach online czy na portalach sprzedażowych jest płatność kartą np. kredytową. Wiele osób chętnie korzysta z tego sposobu, gdyż opłata pobierana jest od razu i nie musimy czekać np. na zatwierdzenie czy zaksięgowanie się wpłaty na koncie. Jeśli otrzymamy do wyboru taką możliwość, wystarczy podać dane karty takie jak numer, kod bezpieczeństwa cvv oraz datę ważności karty, oraz swoje dane osobowe – zgodne z tymi obecnymi na koncie. W ten sposób po zatwierdzeniu transakcji pieniądze są pobierane z naszej karty, a towar zostaje opłacony. Płatność kartą kredytową jest możliwa w zdecydowanej większości sklepów i jest jednym z podstawowych rodzajów płatności. Dodatkowo możemy płacić też np. kartami debetowymi, PrePaid — przedpłaconymi czy kartami wirtualnymi — specjalnie generowanymi w postaci numeru i kodu do jednej bądź wielu transakcji.

Przelewy internetowe – ekspresowe online oraz tradycyjne, to drugi i najpopularniejszy sposób płatności w sklepach internetowych. Po wybraniu ich w sekcji płatności za towar przeważnie jesteśmy przekierowywani do planszy, na której znajduje się wiele wizerunków banków. Po wybraniu naszego wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej. Tam czekać będzie na nas wypełniona już plansza z danymi przelewu czy jego wysokością. Wystarczy ją wtedy zaakceptować a tym samym wysłać przelew. Jest on wysyłany natychmiastowo lub dochodzi po 1-2 dniach roboczych w zależności od tego, czy korzystamy z szybkich przelewów albo tradycyjnych. Czasami sklep może podać swój prywatny numer konta gdzie samodzielnie będziemy musieli zalogować się do bankowości elektronicznej, uzupełnić dane takie jak np. tytuł przelewu, nr. konta i kwota przelewu oraz wysłać palność samodzielnie. Opcjonalnie możemy taki przelew nadać np. w naziemnej placówce bankowej.

BLIK to trzeci i coraz częściej wykorzystywany system palność w sklepach online. Coraz więcej marek oferuje tak opcję, która jest bardzo komfortowa. Dzięki płatności BLIK-iem nasza suma dochodzi w trakcie kilku minut i jest księgowana tak szybko, jak przy płatności kartą płatniczą. BLIK to usługa oferowana przez wszystkie największe banki w Polsce. Polega ona na wygenerowaniu specjalnego 6-cyfrowego kodu w aplikacji mobilnej banku. Następnie należy przepisać go w systemie płatności, a płatność jest pobierana z naszego konta bankowego.

Mniej popularne opcje płatności to kod przedpłacony Paysafecard kupowany w kioskach czy płatności wirtualną walutą np. Bitcoinem.

Opcje dostawy

Przesyłka kurierska to najpopularniejsza metoda przesyłania paczek i towaru ze sklepów internetowych. Polega ona na odebraniu paczki ze sklepu internetowego lub jej nadaniu przez właściciela u kuriera. Firmy kurierskie posiadają podpisane umowy i przeważnie pod koniec każdego dnia odbierają przygotowywane przez cały dzień zamówienia. Następnie kurierzy dostarczają paczkę do naszego domu — pod wskazany adres. Na rynku istnieje wiele firm kurierskich — w tym kilka największych, wiodących i najczęściej wykorzystywanych takich jak DPD czy DHL. Czas dostarczenia przesyłki jest w tym wypadku teoretycznie najkrótszy a w rzeczywistości nieco szybszy niż w pozostałych przypadkach. Kurierzy, gdy dotrą do naszej miejscowości, przeważnie dzwonią do nas i umawiają godzinę odbioru przesyłki telefonicznie. Po zjawieniu się pod adresem przekazują nam paczkę oraz mogą ew. odebrać płatności “za pobraniem”. Ten rodzaj transportu jest najdroższy i najbezpieczniejszy, gdyż wykonują go renomowane firmy kurierskie. Jeśli więc zakupiliśmy wartościowy przedmiot lub kruchy, warto wybrać tę opcję.

Poczta Polska to drugi sposób wysyłki paczek i jest on konkurencyjny do przesyłek kurierskich. Cały proces wysyłki wygląda dość podobnie, choć sklepy internetowe mogą nadawać paczki np. bezpośrednio na poczcie. Jest to wykorzystywany rodzaj przesyłek przez mniejsze sklepy, które nie mają podpisanych umów z kurierami i wysyłają mniejsze ilości towaru. Obecnie przesyłki pocztowe są tylko nieco tańsze od tych kurierskich i według różnych opinii mają nieco niższy poziom świadczonych usług (np. czas dostawy czy dbałość o paczki). Ten ekonomiczny model przesyłki warto wybierać, gdy chcemy maksymalnie zaoszczędzić na przesyłce.

Paczkomaty i odbiór przesyłki w paczkomacie umocnił się na miejscu trzecim i jest obecnie bardzo chętnie wykorzystywana opcja odbierania towaru ze sklepów internetowych. Marka InPost oferuje odbieranie paczek ze sklepów internetowych oraz dostarczanie ich do paczkomatów w konkretnym mieście. W Polsce jest ich bardzo duża liczba, a w mniejszych miastach, również powinniśmy znaleźć paczkomat bez większego problemu. Paczka, gdy dotrze do danego miasta, jest zamykana w paczkomacie i czeka kilka dni na odbiór. Wraz z wybraniem tej opcji dostawy otrzymujemy kod do skrytki i jeśli jesteśmy dyspozycyjni, możemy udać się do danego paczkomatu, otworzyć skrytkę i odebrać przesyłkę. Na podobnej zasadzie działają przesyłki do punktów np. Kiosku Ruchu czy sklepów Żabka. Ten rodzaj przesyłek najlepiej wybierać, jeśli trudno określić nam godzinę obecności w domu i wolimy odebrać paczkę z naziemnego punktu.

Odbiór w sklepie naziemnym to też ciekawa opcja oferowana przez największe marki. Jeśli w sklepie internetowym dużej sieci np. elektromarketów czy odzieżowej zakupimy jakiś towar, przeważnie za darmo możemy zamówić dostarczenie rzeczy i odbiór w sklepie stacjonarnym. Paczka jest wtedy dostarczana ze zwykłym sprzętem i czeka na nas do odbioru oraz ew. opłacenia w konkretnym sklepie stacjonarnym.

Wahasz się? Zamów coś na próbę!

Robienie pierwszych zakupów na małą sumę to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które może w praktyczny sposób przekonać nas do częstszego używania sklepów online i portali sprzedażowych. Jeśli wahamy się lub nie mamy przekonania do tego typu transakcji, warto wybrać np. tanią rzecz, którą i tak zamierzamy kupić – oraz zrobić to przez internet. Dzięki temu przekonamy się, jak w praktyce przebiega cały proces płatności i dostarczania przesyłki oraz będziemy mogli samodzielnie przetestować kupowanie w sieci. Jeśli polubimy ten rodzaj zakupów, będziemy mogli w przyszłości robić ich więcej i za większe sumy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here