Czym jest gewerba?

Gewerbe to forma działalności gospodarczej w Niemczech. Ponieważ Polska znajduje się w Unii Europejskiej, Polacy nie potrzebują już zezwoleń na pracę i również mogą zarejestrować taką działalność w niemieckim urzędzie. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści dla przedsiębiorcy. W ten sposób sprawnie funkcjonuje już niejedna polska firma w Niemczech, a także wielu rzemieślników, opiekunek czy budowlańców. Warto dokładnie dowiedzieć się, co to jest gewerba i jak ją założyć.

Rejestracja gewerbe

Aby zarejestrować działalność gospodarczą w Niemczech, konieczne jest osiadanie dowodu osobistego oraz uzupełnionego wniosku o rejestrację gewerbe. Należy również posiadać niemiecki adres, pod którym firma zostanie zarejestrowana. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele przedsiębiorstw, oferują klientom udostępnianie adresów w celu prowadzenia firmy oraz utrzymywania korespondencji. Takie rozwiązanie może być bardzo opłacalne, ponieważ ogranicza konieczność ponoszenia wysokich kosztów związanych z wynajmem lub kupnem lokalu w celach adresowych. Uzupełniony wniosek należy wraz z dowodem osobistym dostarczyć do odpowiedniego urzędu, gdzie wyznaczony pracownik zajmie się wprowadzaniem danych do rejestru.

Formalności i ubezpieczenie

Poza rejestracją gewerby, należy również dopilnować wielu innych formalności. Zgodnie z prawem niemieckim, osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie Niemiec muszą być ubezpieczone. Na rynku niemieckim dostępnych jest wiele różnych kas chorych, które ze względu na dużą konkurencję oferują swoim klientom liczne benefity. Jeżeli przedsiębiorca nie jest prywatnie zameldowany w Niemczech, może wykupić prywatne ubezpieczenie także w Polsce. Bardzo często jest to opcja o wiele tańsza, zwłaszcza dla osób na stałe mieszkających w Polsce, które prowadzą w Niemczech działalność internetową lub jedynie zarejestrowali firmę czy oddział za granicą.

Pomoc w prowadzeniu działalności gospodarczej

Podobnie jak inne formy działalności gospodarczej, gewerba wymaga dużej wiedzy i doświadczenia w prowadzeniu. W tym celu warto skorzystać z usług profesjonalnego biura, które zajmuje się rejestracją gewerby, księgowością oraz sprawami administracyjnymi, a także oferuje fachowe doradztwo. Takie rozwiązanie jest najlepszą opcją dla osób zainteresowanych pewnym i bezpiecznym startem na rynku niemieckim. Do obowiązków przedsiębiorcy wciąż należy opracowanie własnego biznesu i pozyskiwanie odbiorców, jednak dzięki pomocy firmy zewnętrznej może być odciążony z obsługi wielu skomplikowanych formalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here