Wakacje w górach – co ze sobą zabrać?

0
1688

 

Planujesz wakacje w górach i nie wiesz co ze sobą zabrać w podróż? Bez obaw, spieszymy z pomocą! Znajdziesz tu listę niezbędnych rzeczy, które przydadzą Ci się w podróży w górskie rejony, a także cenne wskazówki odnośnie przygotowania całego wyjazdu. Wyjazd w góry powinien być dobrze zaplanowany i odpowiednio zorganizowany. Należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim ubiorze i sprzęcie podczas wyprawy. Pozwoli to uniknąć dyskomfortu, a także niebezpiecznych sytuacji. Zaplanuj swój wyjazd i ruszaj na szlak!

Wakacje w górach – przygotowywanie podróży

Przygotowanie wyjazdu powinno zacząć się odpowiednio wcześniej, abyś nie musiał działać w pośpiechu. Postaw na rozsądek i przygotuj listę rzeczy, które są potrzebne, a których jeszcze nie masz. Co dokładnie musisz zabrać ze sobą w góry?

Wejście dozwolone w odpowiednich butach!

Podstawowym elementem każdej wędrówki górskiej są odpowiednie buty. Wakacje w górach to nie tylko krótkie spacery po pięknych szlakach, ale także ciężka i długa droga, która potrafi być bardzo męcząca. Zakup butów powinien być przemyślany i dopasowany do charakteru wędrówki. Powinny być przede wszystkim stabilne – sztywna, lecz miękka dla stopy podeszwa, która chroni ją przed skręcaniem na boki. Materiał, z którego powinny być zrobione musi być dobrej jakości, aby miały odpowiednią wentylację, a mimo to były nieprzemakalne. Większość butów, które nadają się na wędrówki są za kostkę, jednak w cieplejsze dni możesz postawić na kryte sandały, które są dedykowane na zadbane i stosunkowo łatwe do przejścia szlaki. Nie wybieraj się w góry w sportowych butach, które nosisz na co dzień. Choć wyglądają na wygodne, nie nadają się na takie wyprawy. Pamiętaj, właściwe buty świadczą o możliwości przejścia nawet kilkunastu kilometrów dziennie!

Plecak podstawą Twoich wakacji

Plecak ma priorytetowe miejsce na naszej liście rzeczy, które musisz zabrać na wakacje w górach. Jego wielkość uzależniona powinna być od długości Twojego wyjazdu, a także jego charakteru. Jeśli planujesz dłuższe wędrówki po szlakach, powinien być on większy i bardziej pakowny. Optymalną wersją dla początkujących turystów, którzy dopiero zaczynają górską przygodę, jest wybór mniejszego, wygodnego, który zwany jest jednodniowym. Warto, żebyś miał na uwadze również materiał – powinien być gruby, solidny i przede wszystkim nieprzemakalny. Istotna jest również ilość jego kieszeni i ewentualnych przegródek, bowiem możesz w nich schować te najpotrzebniejsze rzeczy po to, abyś nie musiał rozpakowywać całego plecaka na szlaku.

Niezbędnik każdej wędrówki – kurtka przeciwdeszczowa

Planując wakacje w górach nie możesz zapomnieć o kurtce przeciwdeszczowej. Jak wiadomo, pogoda potrafi być kapryśna, a tym bardziej w górskich rejonach. Przy zakupie kurtki powinieneś kierować się przede wszystkim rozsądkiem i charakterem swojego wyjazdu. Jeśli jest typowo rekreacyjny, a na szlaku nie będziesz spędzać wiele czasu, wystarczy, żeby miała kaptur i solidny materiał. Masz wtedy pewność, że nie przesiąknie deszczem. Jeśli zależy Ci na kurtce, która będzie nadawać się na większe wyprawy, warto zainwestować w taką, która będzie odpowiednio dopasowana do sylwetki. Warto wtedy spojrzeć na inne czynniki, takie jak wentylacja, waga kurtki, a także ilość kieszeni.

Postaw na czapkę – bezpieczne wakacje w górach

Mama mówiła, żebyś nie chodził z gołą głową, pamiętasz? I miała rację! Nakrycie głowy jest szczególnie ważne, jeśli chodzi o planowanie wyjazdu w góry i nie może go zabraknąć w Twoim bagażu. Słońce potrafi grzać mocno latem, a tym bardziej w górskich rejonach, dlatego koniecznością jest zabranie czapki, lub chusty. Ma za zadanie chronić Cię przed gorącem. Pamiętaj, aby nie wybierać się na wielogodzinne spacery bez odpowiedniego zabezpieczenia przed słońcem, ponieważ skutkuje to niebezpieczeństwem dla Twojego zdrowia.

wakacje w górach, co zabrać
fot. pexels.com

Każda z wyżej wymienionych rzeczy powinna być dla Ciebie priorytetowa przy planowaniu urlopu w górskich rejonach. Nie musisz jednak wpadać w panikę, gdy czegoś zapomnisz, ponieważ bez problemu każdą z tych rzeczy będziesz mógł kupić na miejscu. Pamiętaj o tym, aby wychodząc na szlak zostawić informację z kierunkiem Twojej wyprawy, a także możliwą godziną powrotu. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, w razie gdybyś potrzebował pomocy. Jeśli planujesz wyjście na szlak, nie zapomnij o porządnym śniadaniu, pożywieniu na drogę, a także odpowiednim nawodnieniu – jest to konieczność na górskich szlakach! 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here