Jak sprzątać efektywnie

Nic tak nie cieszy, jak czyste i pachnące wnętrze domu, czy samochodu. Często doprowadzenie do tego stanu wymaga sporo wysiłku, dlatego warto wcześniej mieć opracowany plan działania. Wykonywanie czynności produktami dobrej jakości i w odpowiedniej kolejności da najlepszy efekt!

Co warto zawsze mieć pod ręką?

Jest kilka produktów, bez których trudno się obejść. Podstawą jednak jest ochrona skóry dłoni przed niepożądanym działaniem środków chemicznych. Oferta sklepu np. https://czystyszop.pl/ obejmuje aż pięć rodzajów rękawiczek:

 • nitrylowe
 • winylowe
 • lateksowe
 • foliowe
 • gospodarcze

Rękawiczki jednorazowe będą doskonałym wyborem pod względem higienicznym, dlatego warto ich używać, sprzątając łazienkę, czy kuchnię. Natomiast przy pracach w ogrodzie, można spokojnie postawić na rękawiczki gospodarcze.

Produkty do bezpośredniego usuwania zabrudzeń należy dobrać, uwzględniając materiał konkretnej powierzchni. W przypadku sprzątania łazienki będzie potrzebny płyn do szyb i dowolny środek do czyszczenia ceramiki. Może się też przydać odkamieniacz lub środek udrażniający rury. Jeśli jednak chcemy odświeżyć wnętrze samochodu, warto zainwestować w szampon do prania dywanów i tapicerek. W każdym z przypadków ważnym krokiem będzie odkażanie powierzchni, dlatego należy się zaopatrzyć w solidną ilość środku do dezynfekcji.

Od czego zacząć, czyli sprzątanie krok po kroku

Najprostszą metodą na doprowadzenie otoczenia do porządku będzie trzymanie się zasady „od ogółu do szczegółu”.

 • uporządkuj pomieszczenie, wynosząc z niego wszystkie przedmioty, które nie powinny się w nim znajdować. Resztę schowaj do szuflad, szafek lub pojemników. Niech na widoku zostanie niezbędne minimum.
 • usuń warstwę kurzu odkurzaczem lub wilgotną szmatką.
 • zastosuj główny środek czyszczący dobrany do powierzchni, którą czyścisz, nie zapominając o ochronie dłoni rękawiczkami jednorazowymi.
 • zdezynfekuj pomieszczenie oraz dłonie odpowiednio dobranymi płynami.
 • wypierz poszewki, zasłony i koce.
 • postaw odświeżacz powietrza, świecę zapachową, udekoruj wnętrze kwiatami.

Podobną listę działań możesz spisać na kartce i po kolei wykreślać zrealizowane punkty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że o niczym nie zapomniałeś.

Regularność to podstawa

Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczność. Regularne dbanie o porządek skraca czas jednorazowego sprzątania, a tym samym łatwiej się do niego zabrać. Dobrym sposobem jest wyznaczenie sobie konkretnych dni w tygodniu, w których godzinę lub dwie poświęcisz na właśnie takie obowiązki. Odpoczynek z poczuciem satysfakcji z dobrze wykonanej roboty daje podwójną dawkę przyjemności!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here